м. Львів вул. Городоцька 214
(068) 082 11 58 (099) 012 97 30 hydroklas@gmail.com

Чим відрізняється гідронасос від гідромотора?

Гідронасос і гідромотор є механізмами, здатними перетворювати енергію з одного виду в інший. Насос трансформує механічну енергію в гідравлічну під впливом фізичної сили, а мотор, навпаки – енергію рідинного потоку в механічну. Зовні обидва агрегати дуже схожі, але принцип роботи у них різний.

Гидромотор и гидронасос

Принцип роботи і поняття гідронасоса

Гідронасос – це тип гідравлічного агрегату, в якому механічна енергія двигуна перетворюється в енергію рідинного потоку. Різниця енергій рідини на виході і вході дозволяє рідині переміщатися під тиском.

Принцип роботи гідронасоса простий: рідина всмоктується з бака через патрубок і під впливом енергії викидається в вихідний патрубок. Відбувається це завдяки впливу тиску, яке виникає через різницю енергії на вході і виході. Конструкція насоса не розрахована на виникнення надмірного тиску на вході, тому що при всмоктуванні рідини необхідно створити розрядження у всмоктуючому елементі.

Тому ущільнювач в насосі менш міцний, ніж в моторі. При виникненні витоку, рідина йде в зону зниженого тиску, на всмоктування. За допомогою двигуна насос починає рухатися, а рухливі елементи завдяки впливу інерційних сил.

Рідина спочатку тут надходить до всмоктуючого патрубка і потім, з отриманої кінетичної енергії, вже під напором виходить з патрубка, встановленого на виході насоса.

Гідронасос, змонтований разом з двигуном, що здійснює його обертання, ще називають гідроагрегатом.

Гидронасос для трактора

Такі гідроагрегати і гідронасоси купити собі можуть навіть приватні особи, для організації подачі води зі свердловини, наприклад. Потужність, споживана насосом, вимірюється в кВт і стоїть в діапазоні від 15 до 120. Гідронасоси купити можна як онлайн, так і в спеціалізованих магазинах. Отже, в гідронасосах механічна енергія перетворюється в гідравлічну.

Принцип роботи і поняття гідромотора

Гідромотор – це, по суті, той же самий гідронасос, але робота тут відбувається в протилежному напрямку. Гідромотор використовується для запуску в рух виконавчих механізмів, які, як правило, знаходяться під навантаженням. Тому тиск на вході в гідромотор може збільшуватися до максимального. Герметичність і працездатність приладу забезпечує ущільнювач, здатний виконувати свої функції навіть при високому тиску. У разі витоку рідина не відправляється на вхід через високий тиск, а відправляється в передбачену конструкцією систему дренажу, з’єднану з баком.

У промисловому використанні, гідромотори мають цілий ряд важливих переваг перед електромоторами. Наприклад, набагато менші габарити і, навпаки, більший діапазон для регулювання числа обертів на його вихідному валу – і все це при рівній переданої потужності. Саме з цієї причини, гідромотори добре зарекомендували себе на практиці і дуже широко застосовуються в промисловості. Будь-яке підприємство може купити гідромотори для своїх потреб по досить привабливою ціною.

Гидромотор

Принцип роботи також відрізняється від роботи гідронасоса. У рух приводиться двигуном, а ось інерційні сили не зможуть привести в рух рухливі елементи механізму.

Гідромотори розрізняють в залежності від їх конструкції:

  • шестеренні;
  • героторні;
  • лінійні.

Чим відрізняється гідронасос від гідромотора?

Головні відмінності полягають в наступному:

  • У гідронасоса шайба розподілу має єдину дросельну канавку, що розташовується в певному місці.
  • Розміщення цієї канавки призначене для впевненого обертання гідронасоса, щоб виключити гідроудари в процесі роботи.
  • Кришка із зворотного боку насоса має отвір досить великого діаметру. Така конструкція необхідна для того, щоб гідронасос під час своєї роботи на пікових оборотах функціонував без розриву потоку рідини, щоб не виник ефект «кавітації».

Разбор гидронасоса

У свою чергу, конструкція гідромотора має кілька важливих відмінностей від конструкції гідронасоса:

  • У гідромотора, його распредшайба має дросельні канавки не в одну, а в дві сторони.
  • У насоса є тільки одна дросельна канавка на шайбі розподілу, розташована в певному місці, призначення якої – не допускати гідроудари під час дії.
  • У гідромотора дві дросельних канавки, розташованих в 2 сторони.
  • Отвір на задній кришці гидронасоса більшого діаметра. У гідромотора отвори на кришечці мають ідентичний розмір.

Чи може гідронасос замінити гідромотор і навпаки?

Ці важливі відмінності не дозволяють використовувати гідромотор замість гідронасоса і навпаки. Однак, інженерами був сконструйований універсальний агрегат – насос-мотор.
Гідроагрегат насос-мотор може функціонувати і в тій, і в іншій якості. Для того в конструкції такого насоса-мотора заздалегідь передбачаються конструкторами різні режими його роботи.